- مد

دستبندهای دست بافت نخی

حتما شما از دستبند های زینتی استفاده می کنید، دستبند هایی که هم در بین آقایان و هم در بین خانوم ها بسیار پر طرفدار هستند. گاها شاید شما از دستبند های فلزی و یا چرم استفاده کنید اما دستبند های زیبایی که دستباف هستند و البته گاها زیبایی چند برابری نسبت به دست بند های چرم و فلزی دارند هم مورد استفاده قرار می گیرد که هم تا حدودی خاص هستند و هم بسیار زیبا، که باید بدانید  بافتنشان آنچنان هم سخت و دشوار نیست، حتی وسیله خاصی هم نیاز ندارید. اگر علاقه دارید که با سلیقه خود یکی از این دستبند های زیبا را ببافید با ما همراه باشید.

دستبند های دستباف هم از لحاظ نخ و بند به کار رفته و هم البته طرح و نقش انواع بسیاری دارند که ما امروز به یکی از این زرح ها می پردازین و در مقالات بعدی به سراغ نقش ها و طرح های دیگر میرویم، از ویژگی های این نقش این است که بسته به رنگ انتخابی همبرای آقایان و هم برای خانوم ها به راحتی قابل استفاده است. با ما همراه باشید.

مواد و وسایل مورد نیاز:

  • بند یا نخ کتان ترک (دمسه یا کوبلن یا … سه رنگ)
  • تکه ای چسب نواری
  • چند پونز یا سوزن

مراحل:

۱) بند ها را آماده کنید:

برای شروع کار شما به شش رشته نخ یا بند احتیاج دارید، در رابطه با نوع نخ یا بند باید بگوییم که انتخاب نوع آن به اختیار شماست و شما با مراجعه به مراکز مربوطه می توانید از انواع نخ ها استفاده کنید که البته در این نوع دستبند قطر نخ باید چیزی در حدود نخ های تسبی باشد. برای جنس خود بند پیشنهاد ما نخ های کتان ترک است که بسیار برای این کار مناسب است. شما به سه رنگ برای این طرح احتیاج دارید. از هر رنگ دو برش ۱۰۰ سانتی متری بزنید که در نتیجه شما ۶ رشته نخ که هر دو رشته از آن ها یک رنگ است در دست دارید.

 

۲) بند ها را درکنار هم قرار داده و چسب بزنید:

هر دو رنگ مشابه را در کنار یکدیگر قرار داده و سپس از ۵ تا ۱۰ سانتی متر پایین تر یک چسب نواری یا کاغذی بر روی آن ها بزنید تا در کنار یکدیگر فیکس شوند. برای راحت تر بودن دستبند اسپرت کار  آن را بر روی یک سطح صاف قرار داده و بعد چسب بزنید. حال شما ۶ رشته بند دارید که آماده بافتن است.

 

۳) شروع به بافتن کنید:

حال که شرایط برای بافتن مهیا شد، کار بسیار ساده ای برای بافتن دارید. برای شروع به بافتن ۶ رشته نخ که دو به دو هم رنگ هستند و در کنار یکدیگر قرار گرفته اند را مهیا دارید، بند اول از سمت چپ را در دست بگیرید، دقت کنید که تا پایان دور اول این رشته بند در دست شماست و بند را تا پایان دور اول عوض نمی کنید، حال در حالی که این رشته بند را در دست دارید رشته بند بعدی در سمت راست  را در دست دیگر بگیرید و از رو یک گره ساده بزنید و پس از زدن گره این کار را مجدد تکرار کنید (دو گره برای هر بند) وقتی که دو گره زدید به سراغ رشته بند بعدی(سومی از سمت چپ) بروید و این کار را با دو گره تکرار کنید و سپس رشته بعدی (چهارمی از سمت چپ) تا انتها که رشته ششم( از سمت چپ) که به همان رشته بند اول که در دست داشتید گره بزنید تا دور اول تمام شود و رشته بند اولی را رها کنید.

 

حال نوبت دور دوم است که حال همان کار را باید تکرار کنید منتها این بار با رشته بند دومی که تما ۶ رشته بند کناری را با دو گره ساده از رو برای هر رشته تکرار می کنید تا انتها. زمانی که این دور تمام شد حال این کار را باید ادامه دهید تا به ۵ تا ۱۰ سانت انتهایی برسید.

نکته: حین کار برای ثابت بودن کار می توانید به مقداری که بافته اید پونز بزنید تا ثابت باشد و کار راحت تر پیش برود.

۴) انتها و ابتدا را آماده کنید:

زمانی که کار بافتن را به پایان رساندید حال ۵ تا ۱۰ سانتی متر از بالا و همین اندازه از پایین بافته نشده باقی مانده است که از این دو قسمت ان ها را از بالا به دو قسمت تقسیم میکنیم(یعنی دو دسته سه رشته ای) که آن ها را به دور یک دیگر می تابید و در انتها یک گره میزنید و این کار را برای قسمت پایینی هم تکرار می کنید تا بند شما برای بستن به دور دست مهیا و آماده باشد.

 

در نهایت مطابق همیشه برای کاملا کردن آموزش و چنانچه قسمت را در توضیحات متوجه نشده اید ویدئوی این آموزش زا هم برای شما اماده کرده ایم تا روند آموزش را کامل کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *