- اخبار متفرقه

رعایت بهداشت کودکان و نوزادان

انواع صابون هایی که شما برای استفاده فرزندان خود تهیه می کنید درست مانند شامپو ها بسته به میزان قلیایی آن ها به صابون های بچه ها دسته بندی می شود.
صابونی که قدرت قلیایی آن حدود ۷ باشد می تواند مناسب ترین گزینه برای صورت فرزند کوچک شما باشد. بنابراین صابون کودک هم مانند شامپو باید به لحاظ قدرت قلیایی پایین باشد درعوض مواد نرم کننده و مرطوب کننده به این صابون ها اضافه می شود که علاوه بر معطر کردن پوست بچه آن را نرم هم می کند و رطوبت را به پوست او می رساند.

فراموش نکنید قدرت قلیایی صابون بزرگسال به ۹ می رسد که در نتیجه احتمال سوزش چشم در اثر استفاده بالا برود و البته این ماده قلیایی در مایع دستشویی به ۱۰ هم می رسد.
بنابراین هرگز چنین ریسکی نکنید و برای شست وشوی بچه از صابون مخصوص کودک استفاده کنید. در ضمن لزومی ندارد شما هر روز پوست صورت نوزاد خود را صابون بزنید بلکه می توانید این کار را به شکل منظم اما در قالب هر نوبت حمام در بیاورید.
یکی از انواع کرم هایی که مصرف آن در نوزادان ضرورت دارد انواع نرم کننده های پوستی هستند. این نرم کننده ها به لحاظ از بین بردن خشکی پوست البته با حفظ اسیدیته استفاده می شوند و تقریبا جزو مواد بهداشتی ضروری برای کودک محسوب می شوند.
روغن بچه از جمله دیگر خرید لوازم بهداشتی نوزاد است که تقریبا برای همه شناخته شده است. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که زیادی فرزند خود را به حمام می برید و با آب و صابون او را تمیز می کنید پس بدانید که روغن بچه هم در این مرحله حالت الزام پیدا می کند چون شست وشوی ناخودآگاه چربی های طبیعی بدن را کم می کند و در این بین روغن بچه می تواند مناسب ترین گزینه برای این چربی ها باشد.
در ضمن روغن بچه این قابلیت را هم دارد که برخی قرمزی های پوست که التهاباتی بر اثر تماس پوشک و لباس با پوست بدن بچه است، تسکین می دهد.
رطوبت فراموش نشود!
کرم های مرطوب کننده فقط مختص بزرگتر ها نیستند بلکه بچه ها هم باید از این کرم استفاده کنند. به خصوص که بعد از هر نوبت حمام پوست بدن خشک می شود و چربی و رطوبت طبیعی خود را از دست می دهد.
بنابراین استفاده از کرم های مرطوب کننده جنبه الزام پیدا می کند. کرم های مرطوب کننده پوست به وفور در بازار موجود است اما اینکه چه نوع کرمی را استفاده کنید مهم است.
برخی از این کرم ها به دلیل معطر بودن احتمال آلرژی زایی دارند بنابراین باید مراقب باشید سراغ کرم های مرطوب کننده معطر نروید. در ضمن با توجه به این که مقدار آب درکرم های مرطوب کننده بیشتر از پماد است به دلیل جلوگیری از آلودگی های میکروبی برخی کارخانجات از مواد آنتی باکتریال و نگهدارنده به منظور محافظت از کرم ها در برابر آلودگی ها استفاده می کنند که اتفاقا همین مواد نگهدارنده هم ممکن است سبب بروز آلرژی شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *