- اخبار متفرقه

شیوه های حمل و نقل خاص

تفاوت در فرهنگ و منطقه جغرافیایی باعث شده کشور ها وسایل نقلیه مخصوص خود را داشته باشند. بسیاری از این وسال نقلیه فقط در مناطق خاصی استفاده می شود و شاید هیچ جای دیگر در جهان نتوان آنها را پیدا کرد. همین باعث شده که این موضوع برای ما که در ایران زندگی می کنیم جذابیت زیادی داشته باشند. به همین خاطر مطلبی تهیه کردیم که شیوه های حمل و نقل خاص مناطق مختلف دنیا را به شما نشان میدهد.

با هم برای دیدن جالب ترین وسایل نقلیه، به سفری به دور دنیا میرویم.

جیپنی ، فیلیپین

آمریکایی ها بعد از جنگ جهانی دوم اتوبوس های جیپی که استفاده کرده بودند را به محلی های فیلیپین هدیه دادند و از آن زمان بسیاری از این ماشین ها برای مصارفی از جمله حمل و نقل استفاده شده اند. البته محلی ها کمی هم تغییرات در اونها دادند که باعث شده این ماشین ها شکل جدیدی به خود بگیرند.

اتوبوس مرغی ، پاناما

همان اتوبوس های زردی که در آمریکا به عنوان سرویس مدارس استفاده می شود هستند که هر کدام به شکل خاصی تزئین شده اند. دلیل اینکه به آنها اتوبوس های مرغی گفته می شود این است که در قدیم از این اتومبیل ها به عنوان وسیله ای برای جابجایی مرغ ها و دیگر پرنده ها استفاده می شده.

سورتمه مونت، مادیرا

این یکی از عجیب ترین و هیجان انگیز ترین راه های حمل و نقل در دنیاست. یک سورتمه چوبی که با اعمال کمی تغییرات برای لیز خوردن روی آسفالت آماده شده. ۲ نفر که به عنوان راننده های آن در پشت آن سوار می شوند. این وسیله در قرن ۱۹  اختراع شده و یکی از هیجان انگیز ترین راه ها برای پایین آمدن از شیب های طولانی است. سرعت این وسیله نقلیه به ۵۰ کیلومتر در ساعت هم می رسد.

قطار های بامبو، کامبوج

به این قطار ها “نوری” گفته می شود و ساختاری بسیار ساده دارند. این صفحه های چوبی که از بامبو ساخته شده اند به موتور برقی وصل می شوند که آنها را با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت روی ریل های قطار می کشد. و همانطور که می بینید نداشتن هیچ گونه ایمنی در این وسیله می تواند دلیل هیجان انگیزی آن باشد.

قایق های اوراقی، هنگ کنگ

قایق های قدیمی که در قرن دوم اختراع شدند و تا امروز به همان شکل تولید شده اند و برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند. امروز هم از این قایق ها در ابعاد بزرگتر ساخته شده که برای جابجایی توریست ها در هنگ کنگ استفاده می شود.

هابال هابال، فیلیپین

یکی از معروف ترین وسایل نقلیه در فیلیپین بوده که در حال حاضر استفاده از آن به شکلی که در قدیم انجام می شده ممنوع شده است. این وسیله با اینکه یک موتور معمولی به همراه یک سایه بان است ولی قابلیت حمل و نقل ۷ تا ۹ نفر را دارد. در واقع این قابلیت به حجم مسافران و توانایی راننده بستگی دارد ولی دیده شده که تا ۱۰ نفر هم سوار یک هاپال هاپال شده اند و به همین دلیل است که استفاده از آن در حال حاضر فقط برای یک مسافر مجاز است. در فلیپین در حال حاضر نیز استفاده از انواع پیک موتوری اینترنتی دیده میشود.

ریل کارت، فیلیپین

استفاده از ریل های قطار زمانی که قطاری در راه نیست روش جدیدی از حمل  و نقل را به وجود آورده که به آن ریل کارت گرفته می شود . صفحه های چوبی سبکی که چرخ های کوچکی هم دارند قایلیت حمل ۶ تا ۸ مسافر را دارند . اگر صدای قطار شنیده شود خیلی راحت صفحه را از روی ریل برداشته و منتظر می شوند تا قطار عبور کند.

ماتاتو، کنیا

اگر به کنیا سفر می کنید  خوب است که یکی از ارزان ترین و هیجان انگیز ترین راه های سفر های شهری را هم بشناسید. مینی بوس و یا ون هایی که روی آنها نقاشی های عجیبی با رنگ های شاد کشیده شده است ماتاتو نام دارند که قابلیت حمل ۱۴ تا ۲۴ نفر را دارند و بهترین راه برای گشتن در خیابان های کنیا هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *